Villa Alya Butik Otel’de Tatil

Sosyal Medyayı amacına uygun kullanmalı serisi #1:

20-27 Mayıs 2014 tarihleri arasında balayı için Villa Alya Butik Otel‘deydik. 1 Mayıs’ta “Alya” ismiyle hizmet vermeye başladığı için ilk misafirlerindendik diyebiliriz. Sahibi değişmiş (Elçi Tur almış) ve bu sebeple konsept değişikliğine gitmiş yer. Alya ismi ve yeni konseptiyle bu sene hizmet vermeye başlamış. Bu sebeple bazı eksiklikler yok değil. Yani “herşeyi mükemmel, kusursuz bir yer” diye düşünmemek lazım. Fakat bunlar tatilinizi etkileyecek şeyler değil.

Eşim de ben de gerek istediğimiz zaman bize özel olan havuzuna görüneceğiz korkusu yaşamadan girebilmekten, gerekse de sürekli animasyon/eğlence seslerinden dolayı dinlenememe durumu yaşamadığımızdan dolayı çok mutlu olduk. “Tatil/Dinlenme” kavramlarını tam olarak bu sessiz-sakin beldede yaşayabildik.

Villalardaki en büyük problem olan yemeği, kahvaltı ve akşam yemeğini vererek çözmüş Villa Alya. 5’te de çay ve kuru pasta ikramı oluyor. Dileyenler ücretli olarak öğle yemeği alabiliyorlar ama biz ihtiyaç duymadık bile.

Tesisin müdürü Bilal Bey ve tesis personeli çok samimi, cana yakın insanlar. Eksikleri olsa da genel olarak çok memnun kaldığımız bir balayı tatili yaparak Marmaris ilçesinin Turunç Beldesi’ndeki bu tesisten ayrıldık. Tavsiye ediyoruz.

(Not: Turunç sahilindeki Mavi Deniz Otel de aynı şirkete ait. Villa konsepti istemeyenler/bütçesi daha düşük olanlar Mavi Deniz’e gidebilirler. Oranın müdiresi ve eşiyle tanışma fırsatımız oldu. Çok cana yakın insanlar onlar da…)

“Villa Alya Butik Otel’de Tatil” için bir yorum

 1. 2014 yılı içerisinde Alya Villa Butik Otel’de 4 gece 5 günlük bir rezervasyon yaptık. Rezervasyonu, otelin şu anki sahibi, Elçi Tur bizzat kendisi yapıyor. Kredi kartına taksit gibi imkanları da var. Ödemenin tamamını, çok kurumsal bir tavırla rezervasyon esnasında alıyorlar. 2014 yılının Eylül ayında, 3 küçük çocuklu bir aile yani toplamda 5 kişi olarak, Marmaris’e bağlı Turunç koyu sırtlarındaki, konumu itibariyle, mükemmel bir tesis olan, Alya Villa Butik Otel’e giriş yaptık. Gerçektende tesis, fotoğraflarda görüldüğü gibi, çam ve zeytin ağaçlarının arasında derin bir vadi arasında, dağların arasından Turunç koyuna tepeden hakim bir yerde konuşlandırılmış. Daha önceden Amos adında, yabancılara oda kahvaltı hizmeti veren bir butik otelmiş burası. Tesiste toplamda 10 adet villa var. Bu 10 villanın her biri, etrafına gerilen brandalarında sayesinde, gerçektende tanıtımlarında taahhüt edildiği gibi, MUHAFAZAKAR AİLELERE ÇOK UYGUN ve DIŞARIDAN KESİNLİKLE GÖRÜNMÜYOR. Sadece bu nedenle bile tercih edilebilir. Maaile hanım-çoluk-çocuk gönül rahatlığıyla havuzu kullanabilir. Güneşlenebilir. (NOT: Biz lavanta isimli villada kaldık. Diğer villalarda dışarıdan görünmüyordu. Benim yazdıklarım bu villa ile ilgilidir. Ama diğer villaların içine girip, içinden bir değerlendirme yapmadım haliyle. Ama belli ki tüm villalar aynı hassasiyete binaen organize edilmiş durumda.)
  Tesisten içeriye girdiğimizde resepsiyon denen küçük bir kulübemsi bir odada oturan bir bey karşıladı bizi. Tesis müdürü Bilal Bey ve yanında gördüğümüz 3 genç arkadaş, bir ahçı, ve bir bahçıvan dahil, tatil boyunca gördüğümüz tüm tesis kadrosu bu kadardı. 3 genç arkadaş diyorum, çünkü, adının önünde “butik” sıfatı eklenmiş bir villa otelde, profesyonel bir hizmet ekibi oluşturulmamış. Birkaç genç arkadaş, belli ki yaz tatilinde okul harçlıklarını çıkarma edasında, kurumsal kıyafetlerden yoksun, kendilerine ait sivil kıyafetlerle ve çoğu zaman futbol takımı formasıyla, gah garsonluk yaptılar, gah komilik, gah valelik, ilaçlama vb. hizmetlerin tamamını üstleniyorlar. Bu çok mu önemli? Az sonra gelicem.
  Sağolsunlar hemen bu her işten anlayan arkadaşlar bizi villamıza götürdüler, odalarımızı tanıttılar. Hakikatende villalarda kullanılan, “country” tarzı mobilyalar çok şık. Odalar gayet ferah döşenmiş. Villa kendi içinde 3 oda bir salon mutfak ve her odada banyo tuvalet, tv, klima vb özelliklerle donatılmış. Villada ki en büyük eksiklik, mutfak donanımlarıydı. Kendiniz yemek yapmak isterseniz ki öğle yemeklerinde bu bir ihtiyaç; yeterli mutfak eşyası yoktu. Hatta su bardağı olarak kullanalım diye toplamda 3 adet yıpranmış plastik bardak vardı. Etraf gayet temizdi. Hatta biz yerler fayans döşenmiş olmasına rağmen, ayakkabısız kullanmayı tercih ettik. Her odada en az 3 kişinin konaklayabilmesine uygun ek yatak veya açılabilir tek kişilik koltuk ve havlu takımları vardı. Bahçesinin yarısında, 24 saat suyu devir daim olan, temiz bakımlı bir havuz ve havuzun etrafında (kalan yarısında) çim alan, güneşlenmeye uygun 7-8 adet şezlong, dinlenme koltukları mevcuttu. Gece olduğunda havuz içinde yanan mavi ışık sayesinde bahçe güzel bir görünüme kavuşuyordu. Toplamda 4 gece 5 gün konakladığımız villa otelde, otelin temizliği, havuz ve bahçesinin etraftan görünmemesi, odalardaki konaklamaya dair araç gereç vb. özellikleri açısından gayet başarılı bir mekandı.
  Restorana gelelim; restoran bölümü hemen tesisin girişinde, resepsiyonun yan tarafında geçici bir çatıyla kapatılmış, küçük bir mekan, kendi içerisinden bahçeye açılan bir bölümü de var. Akşam yemekleri için bu bahçe tercih edilebilir fakat, özellikle kahvaltılarda, içeriye mahkumsunuz. Yakın çevrede bal arısı çiftlikleri olduğundan, hem restoranda hemde villanızın bahçesinde, havuzdayken arılarla biraz başınız dertte. E tabi arıdır, uçar gelir, ona ne yapılabilir ki? Denebilir. Bence denmemeli, her şeyin bir çözümü olmalı. Restoranda, yeterli çeşitte yemek çıkıyor. Zaten, tam dolu olduğunda tahmini ortalama 40-50 kişiye hizmet veren bir tesis burası. Yaklaşık 4-5 çeşit ana yemek, meyve-tatlı, çorba vs. derken salatalarla birlikte 15-20 çeşit yemek diyebiliriz. Tesisin aşçısı, belkide tesisin en başarılı unsurlarından biriydi. Yemekleri gayet leziz ve başarılıydı. Sabah kahvaltılarında da yine abartıya kaçmadan, kalan kişi sayısıyla çokta doğru orantılı, yeterli denebilecek çeşitte bir sunumları vardı. Ama dediğim gibi, restoranın bahçe kısmında arılardan vakit bulup kahvaltı yapmanız biraz zor. Bunun dışında restoranın, mutfak kısmı çok küçük olduğu için hijyen noktasında benim gözümde sınıfta kaldılar. Şu anki durum asla yeterli değil. Ardına kadar açık kapılar her türlü haşerata davetiye çıkarır cinsten. Ama tekrar söylüyorum, yemekler lezizdi 
  Restoranda yaşanan “arı” sıkıntısı, havuz başında da geçerli. Sağ olsunlar ikinci günü şikayetimiz üzerine genel bir ilaçlama yaptılar ama çok da fayda etmedi. Arının dışında, tesisin sınırlarını belirleyen kısımlarda örülmüş taş duvarların üzerinde tarla teli misali basit bir tel örgü vardı. Etrafta da özellikle sürüngen cinsi hayvanların uzak kalması adına profesyonel bir önlem göremedik. Nitekim, kahvaltı dönüşü bahçemize tırmanan kocaman birkaç kertenkele epeyce huzurumuzu kaçırmaya yetti. Haliyle olur, dağın içinde, çamların arasında… diyenler var gibi sanki. Ama ben bunu kabul edemem. İnsanlar oraya huzurlu ve haşeratsız, saf tatil için gidiyor. Onlarca profesyonel ilaçlama şirketi var. Firmalardan biriyle anlaşılıp gerekli önlemler alınmalı, villalar arasında kalan yolların kenarlarında bazı ıslah çalışmaları yapılmalı ki bu ve benzeri hayvanlar huzurunuzu kaçırmasın. Hiç kimse 30 cm lik bir kertenkeleyle havuzda yüzmek istemez.
  Bunun dışında bir başka olumsuzlukta, güvenlik. Güvensiz bir yer ve tedirgin olduk filan demiyorum. Ama tesiste gördüğümüz tek güvenlik, direk tepelerindeki güvenlik kameralarıydı. Geniş bir alana yayılı ve orman içinden gelebilecek tehditlere karşı yine profesyonel bir güvenlik kadrosu oluşturulmalı bence.
  Gelelim genel fikrimize. Ez cümleye…
  Muhafazakar otel anlayışının yeni bir versiyonu olan villa kiralama seçeneğinin bence en önemli ögesi, havuz ve bahçesinin dışarıdan kesinlikle ama kesinlikle görünmemesidir. Bu açıdan on üzerinden kesinlikle on puanı alır bizden. Bunun yanında, internette muhtelif sitelerde kiralanan villalara kıyasla, toplu bir tesis içerisinde olması da güven açısından yine önemli bir özellik. Yine müstakil villalarda hemen hemen tamamında restoran hizmeti sunulamazken, burada kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti olması da tatile gelen hanımlar açısından özellikle güzel. Bu arada yeri gelmişken, otelin sitesindeki açıklamalarda ikindi çayı ve kuru pasta vb. ikramı diye bi özellik var. İkindi çayı muhabbeti tam bir komediydi. Evet çay vardı. Ama yıllanmış kurabiyeleri yeniden yeniden tabağa koydukça iyice yenmez ve çekilmez bir hal almıştı. Fakat, muhafazakar otellerin ve tesislerin diğer normal otellere göre (eş değer kalite ve hizmetlerle kıyaslandığında) en az iki katı pahalı olduğunu hemen herkes kabul edecektir. Özellikle de yorumları okuduğunuzda, genelde “şöyle-şöyle eksiklikler vardı ama orada çalışan filan bey ya da filan hanımın samimi gayreti ve ilgisi sayesinde, samimi, güzel bir tatil geçirdik” gibilerini görmüşsünüzdür. Muhafazakar otele giderseniz, hep çok öder ama size sunulan (lütfedilen) kadar hizmet eder ve buna şükredersiniz. Fiyatlandırmayı yaparken, normal otelleri ikiye katlayan, ödemeyi alırken, çok kurumsal davranan, muhafazakar otelcilerimiz, nedense sıra hizmete gelince hep iki üç sınıf geride kalırlar. Garibim birkaç işini seven, henüz o tesisden soğumamış gayretli çalışan denk getirdiyseniz, azıcıkta ikili ilişkinizi sıkı tuttuysanız, tatilinizi memnuniyetsizlik seviyesinden, “eh işte” seviyesine getirebilirsiniz. Ödenen rakamlar normal rakamlar olsa, bazı şeyleri görmezden gelebilir insan . Fakat normal bir tatilin iki katını, ödeyip hizmet noktasında normal tatilin yarısını alınca, buna da gerekli tepkiyi göstermemiz gerekir diye düşünüyorum. Tekrar gidermiyim? Benzer konseptte etraftan görünmeyen havuzu olan, bir mekan, muhafazakar aileler için gerçekten çok güzel bir tercih. Bu açıdan gidilebilir. Ama aynı yere sanmıyorum. Mevcut şartlar içerisinde fiyat/performans değerlendirmesine tabi tuttuğunuzdan, adlığınız hizmetin kalitesi ve ödediğiniz para birbirinden çok uzak. O nedenle tekrar tercih edeceğimizi sanmıyorum.
  Yazdığım uzunca yorumda elimden geldiğince objektif olmaya, sezarın hakkını sezara verirken, eksikliklerini de aleni söylemeye gayret ettim.
  Herkesin, tatil anlayışı ve tatilden beklentisi farklıdır. Eğer, normal zamanda ailenize çok zaman ayıramıyorsanız, diğer otel konseptlerinde, bayan-erkek havuzları ayrı olması hasabiyle, çocuklarınız ve eşlerinizle yemekten-yemeğe, odadan-odaya görüşmüş olmak istemiyorsanız, en önemliside tek bir odaya tıkışıp kalmak istemiyorsanız, biraz daha fazla kazıklanmış olsanızda, bu ve benzeri bir tesisi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.