Yardım Toplama İzni nedir?

Bir amaç doğrultusunda belirli bir süre için düzenlenen kampanyalar yardım toplama kampanyası olarak adlandırılır. Bunun için de yardım toplama izni alınması gerekir. Yardım toplama izni 2860 Sayılı Kanun kapsamında alınabilir. Bunun için dernekler, yönetim kurulunda belirledikleri iki kişinin sorumluluğunda İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvurarak bu izni alabilirler. Bunun haricinde gerçek kişiler de üç kişinin sorumluluğunda (üç kişiden oluşturulan sorumlu kurul) yardım toplama izni alabilirler. Onlar da yine İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvuru yaparak bu izni alırlar.

Bir kaç örnek ile yardım toplama iznini açıklayayım:

Sivas ili Akıncılar ilçesi Cumhuriyet İlkokulu’na kütüphane kurulması

Yurt içindeki ihtiyaç sahibi ailelerin gıda ve yakacak ihtiyaçlarının karşılanması

Afrika’daki kurak bölgelerde su kuyuları açılması

SMA Hastası Ayşe Yılmaz’ın tedavi olabilmesi için gerekli ücretin toplanması

Nesli tükenmekte olan su kaplumbağaları için yaşam alanları oluşturabilmek

Muğla’da yanan ormanlık alanın yeniden ağaçlandırılmasını sağlamak

Yukarıda bir çok kampanya amacını örneklendirdim. Bu amaç doğrultusunda bir dilekçe hazırlanır ve bu dilekçeye keşif özeti denen kampanya detayları yazılır. Yani örneğin kütüphane kurulması amacıyla izin alınıyorsa bu kütüphanede yer alacak kitaplar için kaç adet olacağı ve tutarı, masalar için kaç adet olacağı ve tutarı, sandalyeler için kaç adet olacağı ve tutarı, dolaplar için kaç adet olacağı ve tutarı gibi tüm detayların satır satır yazılması gerekiyor.

İzin belirli bir süre için alınır. Bu süre en fazla bir senedir. Eğer süre sonunda hedeflenen tutara ulaşılamaz ise en fazla bir senelik daha uzatma yapılabilir. Bunun için izin süresi sonunda kampanya ile ilgili tüm belgeler (fiş, fatura, banka hesap hareketleri, teslim makbuzu vs.) toparlanarak kampanya denetçilerine teslim edilir. Denetleme sonucunda herhangi bir olumsuzluk yoksa uzatma talebi işleme alınır. Her kampanyaya İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nde çalışan en az iki memur kampanya denetçisi olarak görevlendirilir.

Yardım toplama izni doğrultusunda eğer para toplanacaksa, mevcut banka hesaplarından farklı bir banka hesabı açılır ve kampanya denetçisine bildirilir. Onun onayı ile bu hesap (veya hesaplar) kullanılmaya başlanır. Bu hesaba sadece kampanya amacına uygun yardımlar kabul edilir ve bu hesaptan sadece kampanya amacına uygun konularda harcama yapılabilir. Bunun haricinde bir harcama (çıkış) yapılması ilgili kanuna aykırıdır.

Yardım toplama izni alabilmek için eğer bir okula kütüphane kurulacaksa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden, eğer sağlıkla ilgili bir konu ise İl Sağlık Müdürlüğü’nden, eğer yetim, öksüz, şehit aileleri ve gaziler gibi bir konu ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden onay (muvaffakat) yazısı almak gereklidir. Öncelikle bu kurumlara başvuru yapılmalı ve alınacak onay yazısı eklenerek yardım toplama izin başvurusu yapılmalıdır.

“Yardım Toplama İzni nedir?” üzerine 8 yorum

 1. kerem bey merhaba

  yardım toplama faaliyeti için özbekistan vatandaşı biri için başvuru yapmak istiyoruz. yabancı yaklaşık 15 gün önce bahçeşehirde bir hırsızı engellemeye çalışırken başından vuruldu tedavisi şuanda özel bir hastanede devam ediyor. başına 2 kurşun omzuna ve koluna 2 kurşun gelmiş. yabancının vize ihlali yok ancak türkiyede bir yakını da yok ve işlemlerini takip edecek kimsesi de yok. hastane elbette tedavi masraflarını istiyor ve süreç çok uzun sürecek gibi duruyor. bu yardım toplama iznini alabilmemiz için prosedürle ilgili size danışmak isteriz. aşağıda yer alan iletişim adresinden bana ulaşabilirseniz çok sevinirim. iyi günler

  1. Merhaba Sinem Hanım. Mesajınızı yeni (1 ay gecikmeyle) gördüm. Özür diliyorum. Belirttiğiniz konuda üç kişilik sorumlu kurul oluşturulduğu takdirde başvuru yapılabilir. Yani o Özbekistan vatandaşı için hastanenin vereceği raporlar ile İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Ancak bunun için üç kişilik sorumlu kurul oluşturmanız gerekecek. Kampanyanın tüm yönetimi ve yasal sorumluluğu bu üç kişide olacak yani.

 2. Merhaba ben bir kitap toplama projesi başlatmak istiyorum. Bunun için almam gereken izinler nelerdir? 18 yaşıma girmeme 2 ay kaldı. Yasal sorumlu olabiliyor muyum?

  1. Merhaba;

   Kitap toplama projesi aslında “ayni yardım toplama” anlamına gelmektedir. Dolayısıyla “yardım toplama izni” alınması gerekir. Ayrıca henüz 18 yaşına girmediğiniz için yasal olarak bir kampanyanın sorumlusu maalesef ki olamazsınız.

 3. Merhaba %99 engelli oglum icin gelisimi ilaclari ve cihazlari icin valilik izniyle yardim kampanyasi baslatmak istiyorum. Ne yapmamiz gerek.

  1. Merhaba Hülya Hanım;

   Bunun için tüm sağlık raporlarını toplayın. Ayrıca üç kişilik bir sorumlu kurul oluşturmanız gerekiyor. Sorumlu kuruldaki kişilerin kimlik fotokopileri, adli sicil belgeleri, çocuğunuzun sağlık raporları ve engelli belgeleri ve bir dilekçe ile bulunduğunuz şehirdeki Valilik Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne müracaat edin. Belgelerinizi inceleyerek sizi yönlendireceklerdir.

 4. Hayırlı günler benim oğlum Muhammed Can bayram hidrosefali hastası olan ve şuanda 21gundur yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştır Ve doktorların deyişine göre öksürük makinesi gerekiyor ve ücret olarak 35 bin olduğu söyleniyor bu konuda nereye başvuru yapmam gerekiyor hangi evraklar gerekli

  1. Merhaba. Öncelikle Allah(C.C.) acil şifalar versin, geçmişler olsun. Tutar 35.000 TL olduğu için bu konuda bir yardım toplama kampanyası düzenlemek yerine, sağlık yardımı yapan sivil toplum kuruluşlarına başvuru yapmanızı öneririm. Daha hızlı sonuç alınabilir diye düşünüyorum. Yardım dernek ve vakıflarını internet üzerinden araştırabilir, onlarla irtibat kurabilirsiniz.

   Yardım Toplama İzni prosedürleri fazla olduğu ve izin alınması uzun sürdüğü için en hızlı çözüm sağlık yardımı bütçesi olan sivil toplum kuruluşlarından destek almak olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.